3 listopada 2009

Lektury obowiązkowe

Dziś teoretycznie o fotografii oraz przyjemności obcowania z fotografią i słowem. Zastrzegam, iż żadnej z przedstawianych tytułów jeszcze nie widziałem i nie przeczytałem (prócz jednej, o czym poniżej) – kieruję się wyłącznie opiniami oraz intuicją…

Na początek Jacek Dehnel i jego „Fotoplastikon”. To zbiór 100 samodzielnych, krótkich esejów przyporządkowanych 100 archiwalnym, znalezionym gdzieś-kiedyś przez autora fotografiom. Po jednej stronie mamy obraz, po drugiej historię. Oczywiście, cała zabawa polega na wyobrażeniu, dopowiedzeniu i snuciu własnych narracji. Fotografia stanowi punkt wyjścia, zaś tekst jedną z możliwych interpretacji. Zapowiada się obiecująco, zwłaszcza, iż proza Jacka Dehnela niewątpliwie stanowi odtrutkę w popkulturowym słowotwórstwie.  

 

Kolejną ważną pozycją na mojej liście jest książka Zofii Turowskiej „Nasierowska Fotobiografia”. O Zofii Nasierowskiej, klasyku (klasyczce?) polskiego portretu i dokumentu mówi się jako o polskiej Annie Leibovitz. Cóż, chyba to porównanie jest nieadekwatne, tak jak nieadekwatny jest rozmach i zaplecze logistyczne obu Pań fotografujących współczesnych im celebrytów. Biografię bogato opatrzono autorskimi fotografiami, min. portretami polskich gwiazd kina epoki PRL (publikacje „Filmu”, „Ekranu”, „Zwierciadła”, „Przekroju” oraz „Kobiety i Życia”).  432 strony historii polskiej fotografii. Warto!

 

A na koniec – śnieżynka, którą spotkałem dziś przypadkowo, w kąciku półki z prasą podróżniczo-krajobrazową;-) wrocławski magazyn „camera@obscura” (nr2/2009). Z historii numeru na stronie internetowej wnioskuję, iż jest to kwartalnik tylko z nazwy. Nic dziwnego – niszowe, publikacje skazane są w Polsce na taki los. Podobnie jest z niniejszym magazynem traktującym, jak mawia podtytuł „o historii, teorii i estetyce fotografii”. Z zawodowego zboczenia wspomnę tylko, iż aktualne wydanie współfinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Literatura i czytelnictwo”. Nr 2/2009 „camera@obscura” podejmuje tematykę związaną z wykorzystywaniem fotograficznych archiwów oraz rolę jaką spełnia w kontekście tworzenia wartości historycznych i kulturotwórczych. Tylko 12 zł. Zabieram się do niej już dziś wieczorem.

Brak komentarzy: